EvosisEvosisEvosis
Login
Login
X
Language
Prince of Persia: Warrior Within
Review posted by Evosis on
Zamanı geri çevirip yaşananların hiç yaşanmamış olmasını sağlamak için Sands of Time'ı (Zaman Kumları), Kum Saati'ne geri doldurmasından yedi sene sonra, Prens kendini zamanın bekçisi Dahaka tarafından aranırken bulur. Prens'in kaderini değiştirmeye uğraşmasından, ve bir bakıma da bunu gerçekleştirmesinden dolayı Dahaka onu öldürmeye ve zamandaki düzeni tekrar sağlamaya çalışmaktadır.

Yaşlı bir bilgeden nasihat almaya giden Prens, Empress of Time (Zamanın İmparatoriçesi) tarafından yönetilen ve içinde Sands of Time'ın bulunduğu Island of Time (Zaman Adası) adında bir ada olduğunu öğrenir. Sadece kendisini ve kurtuluşunu düşünen Prens, adayı bulmak ve kumların hiç yaratılmamasını sağlamak amacıyla adaya yelken açar. Eğer kumlar hiç yaratılmamış olursa; hem Maharajah'ın onları asla bulamayacağını, hem de Dahaka'nın onu avlaması için hiçbir sebebi olmayacağını düşünür.

Gemi ile ilerlerken Prens'in karşısına adaya ulaşmasını engelleyen büyük bir engel çıkar. Shahdee adında siyah kıyafetli ve gizemli bir kadının emrindeki askerler; Prens'in gemisine saldırır ve tüm tayfasını kılıçtan geçirir. Prens, kadınla savaşır; fakat kadın onu gemiden atmayı başarır. Prensin gemisi batar; ancak kendisi kurtulur ve adaya sürüklenir.

Adada içerilere ilerlerken, Shahdee ile tekrar karşılaşır ve onu adanın kalesine kadar kovalar. Fakat bunu yaparken; kalenin, geçmişi ve şimdiki zamanı birbirine bağlayan birçok geçidinden (Time Portals) birine kazara girer. Shahdee'yi geçmişte kovalamaya devam ederken, onu, oyunun ilerlerinde adının Kaileena olduğunu öğreneceği, kırmızı kıyafetli bir kadını öldürmeye çalışırken bulur. Shahdee ile bir kez daha dövüşen Prens onu öldürür ve Kaileena'yı kurtarır.

Prens'in Empress of Time ile görüşmek istediğini öğrenen ve bunun üzerine kendi kimliğini açıklamayı reddeden Kaileena, Prens'e; İmparatoriçe'nin saklandığı gizli taht odasınının yolunu bulabilmesi için adadaki iki kuleyi, Water Tower (Su Kulesi) ve Mechanical Tower'ı (Mekanik Kule) aktif hale getirmesi gerektiğini söyler. Kaileena, Prens'e Serpent Sword'u (Yılan Kılıcı) verir. Bu kılıç, kulelere giden köprüleri aktif hale getirecektir. Kaileena, Prens'e daha sonradan Lion Sword'u (Aslan Kılıcı) da verecektir. Prens adayı keşfe başlar ve gizemli, karanlık görünüşlü garip bir yaratık görür. Taht odasına varmadan kısa bir süre önce Dahaka çıkagelir ve Prens'e saldırır. Tam onu öldürecekken, gördüğü o karanlık yaratık Prens'in önüne geçer ve Dahaka Prens'in yerine onu öldürmüş olur. Dahaka Prens'e saldırmadan geri gider. Ardından Prens taht odasına gitmeyi başarır ve Kaileena'nın aslında İmparatoriçe'nin ta kendisi olduğunu öğrenir. Kaileena, Shahdee'yi Prens'i öldürmesi için görevlendirmiş, ancak Kaileena'yı kurtarmak için aldığı görevin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra Shahdee, Kaileena'nın amacını sorgulamaya başlamış, nihayetinde de kaderini değiştirmesinin imkânsız olduğunu söyleyerek, boş yere uğraşıp kendi canını da tehlikeye atmakla suçladığı Kaileena'ya meydan okumuştur. Kaileena, Prens tarafından kurtarıldıktan sonra, yolda öleceğini umduğu Prens'i kulelerde ölümcül görevlere yollamış, ve hatta ona lanetli kılıçlar vermiştir; fakat Prens hala hayattadır.

Bu karşılaşma esnasında Kaileena'yı harekete geçiren asıl sebepler de ortaya çıkar. O da Prens gibi kaderini değiştirmeye çalışmaktadır. Çünü kendi kaderini zaman çizgisinde görmüş, ve günün birinde uzak diyarlardan gelen bir Prens tarafından öldürüleceğini öğrenmiştir. Bu yüzden onu ilgilendiren tek şey, Prens'ten ne şekilde olursa olsun, kurtulmaktır.

Prens isteksizce Kaileena'yla dövüşür ve onu öldürür. Kaderini değiştirdiğini zannederek kendi zamanına geri döner; fakat Kaileena'yı geçmişte öldürmesiyle Sands of Time'ın onun vücudundan dünyaya saçıldığını ve aslında kendi zamanındaki şartların oluşmasını sağlayan halleri kendi eliyle inşa ettiğini fark eder. Engellemeye çalıştığı şeye sepep olduğunu anlayarak umudunu kaybeder; ama Dahaka'dan kaçışı sırasında kendini eski bir mezarlıkta bulur ve Mask of the Wraith'i (Ruh Maskesi) ele geçirir. Bu maske, kendisini takan kişiye, kendi aslıyla aynı anda var olma şansı vermektedir. Maskeyi taktığında Sand Wraith'e (Kum Hayaleti) dönüşür, ki bu da oyunun başından beri rastladığı, hatta kendisini öldürmeye çalıştığını zannettiği siyah kıyafetli yaratıktır.

Yeni haliyle Dahaka'nın Prens'i öldürmeye çalıştığı, fakat onun yerine Sand Wraith'i öldürdüğü o ana geldiğinde, Dahaka'nın Prens'i öldürmesine izin verir ve yola kendisi devam eder. Diğer prensin ölmesi gereklidir, çünkü o Kaileena'yı geçmişte öldürmek istemekte ve yapacaklarının nereye varacağını bilmemektedir. Eğer Sand Wraith bunu durdurmasaydı, yine aynı şeyler yaşanacaktı. Bunu yapınca diğer Prens öldüğünden yedek durumdaki Sand Wraith'in maskesi yok olur ve tam da taht odası girmeden önceki ana geri dönmüş olur.

Prens Kaileena'yı geçmişte değil de şimdiki zamanda öldürürse, hem kumların yaratılışını engellemiş, hem de kaderini değiştirmiş olacağını düşünür. Prens kadınla tekrar karşılaştığında onu bir zaman geçidine, oradan da şimdiki zamana getirir. Bu anda oyunun sonu, oyuncunun kendisine bağlıdır. Eğer oyuncu, oyun içindeki tüm Life Upgrade'leri (Sağlık Geliştirmeleri) toplayıp en güçlü silah olan, efsanevi Water Sword'u (Su Kılıcı) aldıysa, farklı bir son ile karşılaşacaktır.

Water Sword olmadan (alternatif son): Prens ve Kaileena'yı ikna edemez ve onunla tekrar dövüşüp onu tekrar öldürür. Dövüşten sonra Dahaka gelir ama Prens'i görmezden gelerek kadının vücudunu alır, çünkü artık kadın o zaman ait değildir ve yok edilmesi gerekmektedir. Sonra Prens'e doğru ilerler, ama sadece Amulet'ını (Muska) alır. Kaderini değiştirmiş olan Prens, Babil'e doğru yelken açar ama Babil savaş halindedir.

Water Sword ile (gerçek son): Prens, Kaileena'yı, olayların bu şekilde son bulması gerekmediğine ikna eder. İkisi birlikte Babil'e geri dönecekken Dahaka gelir ve Kaileena'ya doğru ilerler. Çünkü artık kadın o zamana ait değildir ve yok edilmesi gerekmektedir. Fakat Prens, Dahaka'nın Water Sword'a karşı dayanıksız olduğunu anlar ve onunla dövüşerek onu yener. Böylelikle hem Prens, hem de Kaileena kaderlerini değiştirmiş olarak, birlikte Babil'e doğru yelken açarlar. İkisi birbirlerine yakınlaşırlar ve cinsel ilişkiye girerken Babil savaş halindedir.
Mağza Bilgileri / Fiyatları
44,99
Comments 0
Arrangement

Show more
Prince of Persia: Warrior Within
Type
Serial
Release Date
Developer
Distributor
Player
Language
Processor
1 GHz
GPU
64 MB
RAM
256 MB
Hard Disk
1.5 GB
Points
Grafik

Hikaye

Ses

Kontroller

Genel Ortalama
Ortalama
User Rating
3
0
Game Engine
Platforms
WindowsPlayStation 3XBOXPlayStation 2PlayStation PortableNintendo GameCube
X
EvoNet Login
LoginVersion: λ 8